Yakamoz Nedir?

YAKAMOZUN ANLAMI
Ayışığının suya yansıması (mehtap) ile karıştırılan yakamoz, uyarıldığında ışık saçan tek hücreli bir deniz canlısıdır. Denizin ateş böceği olarak da düşünülebilir çünkü iki canlının biyolojik olarak ışık saçması (Biyoluminesans) onları özel kılar. Boyut olarak küçük olan bu canlının birçoklarının bir araya gelip, ışık saçmasına da yakamoz denir. Yakamozun gözlemlenebilmesi için diğer ışık kaynaklarının (Güneş, Ay ve Şehir ışıkları) yakamoz ışıklarını bastırmaması gerekir. Yakamoz oluştuğunda denizde uzun floresan lambalar yanıyormuş gibi gözükür.
Kaynak: Vikipedia

Yakamoz ay ışığının veya şehir ışıklarının denize yansıması ya da giden bir geminin pervanesinden çıkan beyaz köpükler değildir. Şarkılara konu olan “Denize her gece vurur yakamoz” sözü hiç doğru değildir. Çünkü, yakamoz denize vurmaz. Denizin içinden çıkar. Tek hücreli bir canlıdır. Aysız gecelerde olur çünkü, kendi ışığından daha güçlü bir ışık varsa onu göremezseniz. Bu yüzdendir balıkçıların, özellikle lüfer avında, misina balıklar tarafından görünmesin diye daha baskın olan teknedeki ışıklarını yakmaları. Latince adı Bioluminescent Phytoplankton. Türkçesi ise Yakamoz! Yoğun olarak biraya gelip, su hareket ettiğinde ATEŞ gibi yanmaya başlar. Şayet denize girerseniz, milyonlarca yanan boncuğun üzerinizden döküldüğünü görürsünüz. Yakamoz denizlerin ateş böceğidir..

Bu Yazıyı Paylaş
Eğer bu yazıyı beğendiyseniz
yandaki bölümden yazıyı
arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
Yazar :

1971 Afyon doğumluyum. İstanbulda bir süre Bankacılık okumuş olmama rağmen AKÜ İşletme mezunuyum. Memurum. Diğer Blogger'lara başarılar dilerim. Hanimiş sosyal mesaj : Dünya barışı, yardımlaşma ve hayvan hakları ile bilimum olumlu ve güzel mesajlar....

* Konu Bilgileri*
Bu yazı 9 Kasım 2012 tarihinde, saat 00:06 sularında, Genel, Güncel, Video adlı kategoriye eklenmiştir. Bu ve buna benzer yazıları RSS 2.0 ile takip altına alabilir veyahut bu yazının yorumlarını yine RSS üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca bu yazı tam 1.062 kez okunmuştur.
* Hangi Kelimeleri Arayıp Geldiler *
Arama Kelimeleri:yakamoz nedir (216)
* Yorum Yazarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar *
-Türkçe imla kurallarına dikkat etmeye özen gösteriniz.
-Yorumlar onay gerektirdiğinden birden fazla kez aynı yorumu yazmayınız.
-Yorumlarınızın konu ile alakalı olmasına özen gösteriniz.
Küfür, hakaret etmenizin ne bana, ne de size faydası olmadığını unutmayın.
-Yorum yapmanız, onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Buradaki hususlara dikkat etmeniz, onaylanma şansını artıracaktır. Ayrıca kullanım şartlarını okumanızı tavsiye ederim.
Yukarı ÇıkYukarı Çık